Rodzynki – suszone winogrona , zaliczane do bakalii. Mogą być spożywane surowe lub używane do pieczenia (np. ciast). Rodzynki są bardzo słodkie z powodu dużej koncentracji cukrów (głównie fruktozy), a jeżeli są przechowywane przez długi czas, cukier krystalizuje wewnątrz owocu. Staje się on przez to ziarnisty, ale nie zmienia to jego użyteczności. Aby zdekrystalizować cukier w rodzynkach, można je na krótki czas zanurzyć w płynie (akloholu,soku owocowym,mleku lub gorącej wodzie) aby cukier rozpuścić.
Zawierają błonnik,żelazo,potas,cynk oraz związki minerale. Zawarty w rodzynkach wapń i bor zapobiegają osteoporozie , dlatego powinny je spożywać kobiety po menopauzie . Duża zawartość błonnika pomaga zaś przy zaparciach.
Zawarty magnez i witaminy z grupy B pomagają w utrzymaniu koncentracji. W skład rodzynków wchodzą również witaminy C oraz E, które zwalczają wolne rodniki. Rodzynki poprawiają również pracę serca i wygłąd skóry oraz podnoszą odporność organizmu.
W zależności od szczepu winogron rozróżniane są rodzynki
Rodzynki smyrneńskie (duże, jasne, występujące w trzech gatunkach: sułtanki, damascenki i sułtanki perskie) – Turcja,Kalifornia,RPA,Australi.
Koryntki (małe, ciemne) ze szczepu Korinthiaki – Grecja, Kalifornia, RPA, Australia
Cybeby (arab. zibiba), rodzynki o wydłużonym kształcie i z nasionami
Znane są także rodzynki włoskie o zapachu muszkatołowym.
Światowa produkcja rodzynek to 1,1 miliona ton (2005), z czego najwięcej produkują: Turcja 30%,USA 28%,Iran 13%, Grecja iChile po 6%